Sajókaza Község Cigány Kisebbségi Önkormányzat
"Taníttass, lelkesíts, szervezkedj!"

Közösségi programok, választási sikerek

Az önkormányzati választások során óriási energiákat fektettünk abba, hogy a cigány emberek megtanuljanak szavazni, „választani” és minél többen részt vegyenek ezen a döntő eseményen.

 

A magas részvételi arány és a nyolc év szünet után megalakuló Kisebbségi Önkormányzat létrejötte azt igazolja, hogy a tanulás meghozza a gyümölcsét. A CKÖ elnöke, kollégánk Lázi István János szociális munkás hallgató, a Dzsaj Bhím Közösség egyik alapító tagja. További két CKÖ tag kezdettől fogva részt vett és kitartóan tanult, dolgozott az Segítő Kéz Asszonygyülekezetben.

 

A választások során a képviselő testületbe is indultak jelöltek a közösségünk irányából a SZEMA Összefogás 2010. nevű párt ajánlásával. Az itt elért eredmény azt igazolja, hogy cigányok és nem -cigányok összefogása terén, még nagyon sok tennivalónk és tanulnivalónk van.

 

Diákjaink számára évek óta folyamatosan szervezünk kirándulásokat, táborokat, tréningeket párbeszédköröket.

 

Idén nyáron öt napos angol nyelvű, integrációs tábort szerveztünk külföldi önkéntesek segítségével a Dzsaj Bhím Közösségi házban. Célunk az volt, hogy nyissunk a település nem- cigány lakossága felé és a három történelmi egyházközösség felé. Létrehoztunk egy Szeretetháló nevű középiskolásokból álló csoportot, amit szeretnénk életben tartani és bővíteni további közös programokkal. A tábor eredményeként könyvelhetjük el, hogy iskolánkba az idei tanévben három jó képességű, ebből kettő nem -cigány tanuló iratkozott be. Közülük két lány végig jelen volt a Szeretethálós táborban. Sikerült tehát nyitni, bemutatkozni és vonzóvá válni a település fiatal korosztálya felé.

Miközben a helyi általános iskola szinte teljesen elveszítette a nem -cigány tanulóit, a mi iskolánk kezd egyre vonzóbbá válni a számukra.

A Sólyom telepen élő asszonyokból önszerveződött Segítő Kéz Asszonygyülekezet mintájára elindult egy önszerveződés a faluban élő cigányasszonyok körében is. Velük két kirándulást szerveztünk. Az elsőt Bükkszentkeresztre, ahová helyi munkahelyteremtés céljából mentünk tanulmányútra, hogy a gyógynövénytermesztés áldásos hatásával ismerkedjünk. A második kirándulás helyszíne Máriapócs-Hodász. Hodászra már második alkalommal vittünk kiránduló csoportot azzal a céllal, hogy az ellentétekről híres sajókazai lakosság élő példát lásson arra, milyen páratlan szociális hálót építettek ki a Hodászon élő cigány emberek az egyház összetartó erejének segítségével. Ezen a nyáron egy nem cigányasszony is részt vett a kiránduláson. A Sólyom telepi Asszonykórus a nyáron folyamatosan sikereket aratott a fellépéseivel Sajókazán és Ózdon is.

 

2010.10.03.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A kirekesztettség lélektana képen, filmen, színpadon

A Független Színház előadásának köszönhetően, a Tollfosztás című színházi előadás keretében a kirekesztettség, kiszolgáltatottság lélektanába pillanthattunk bele úgy, ahogyan azt a gyermekek élik meg napjainkban.

 

 

A megtörtént eseményeken alapuló, döbbenetes színházi előadás után lehetőség nyílt egy közös párbeszédre a szereplők, a rendezők és nézők között. Nem mindennapi élményben volt részünk. Büszkén teszünk említést róla, hogy Balogh Rodrigo, a színdarab forgatókönyvírója és egyik rendezője, művészi tevékenysége mellett szeptember óta állandó munkatársként gazdagítja közösségünket.

 

Az előadás különlegessége, hogy a nézőket egy párbeszédkörre várják a szereplők és a darab rendezői az előadás végén, így lehetőség van a színdarab által kiváltott érzelmek ventillálására és egy kis eszmecserére.

 

Az újonnan alakult CKÖ és a Dzsaj Bhím Közösség meghívására 2010 december 04-én településünkre érkezett a Kurt Lewin Alapítvány 100legszegényebb kiállítása, és az 100legszegényebbhez tartozó gerilla film-pályázatnak nyertes filmjei. A Sajókazai Asszonykórus három dallal köszöntötte az eseményt a Radvánszky Béla Kultúrházban.

 

Ez alkalommal még több energiát fektettünk abba, hogy Sajókaza minden vezetőjét, egyesületét, egyházát, közintézmények dolgozóit megszólítsuk és meghívjuk a két rendezvényre. Úgy gondoltuk ezzel teret adhatunk a településen élő roma és nem roma, szegény és nem szegény emberek együttlétének, párbeszédének. Sokkal több ilyen közös programra lenne szükség.

 

2010. 12. 05.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

A Mikulás Sajókazán járt

2010. december 6-án olyan rendkívüli esemény történt a faluban, amire eddig soha nem volt példa. A történelemben először annyi adomány érkezett egy bizonyos célra, hogy mindenkinek jutott belőle.

 

Az Equilor Zrt. akciójának jóvoltából 800 darab csoki mikulást oszthattunk szét a településen élő gyermekek számára. Reggeltől estig tartott az „örömködés” az iskolákban, óvodákban.

 

Az 5 év alatti gyerekeket a Kultúrházba és a Rózsaszín Házba hívtuk meg. Lőrincz Péter, a budapesti Tűzraktér munkatársa azért utazott hozzánk, hogy valódi szakállú, kedves tekintetű Télapója legyen a gyerekeknek. Bájos Hó Anyónk Bogdán Klaudia diákunk, kedves mosolyú, szorgos krampuszaink Orsós Attila és Nyári László diákjaink voltak. Ők segítettek az ajándékozásban, valamint a TASZ, a helyi CKÖ, a Tűzraktér és Dzsaj Bhím Közösség. Köszönet érte.

 

A zenés összeállítást Lázi István János (Benő) készítette.

 

2010. 12. 06.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Tavaszi szemétgyűjtés a telepen

A közelmúltban a budapesti Tűzraktér aktivistája Lőrinc Péter látogatott el hozzánk öt külföldi egyetemista kíséretében. A fiatalokból álló csapat a Sólyom telepen élő fiatalok bevonásával szeretne kapcsolatot építeni a telep lakóival és valamilyen módon javítani az ott élő családok életkörülményein.

 

Csoportos beszélgetést kezdeményeztek a Dzsaj Bhím Közösség munkatársaival, majd a Dr. Ámbédkar Iskola diákjaival egy egész napos játékos foglalkozás keretében ötleteltek azon, hogy milyen módon tudnának bekapcsolódni a nálunk folyó munkába. Látogatásukat követően készítettek egy programtervet, amelyben felvázolták, az elképzeléseiket, mely szerint havonta egy alkalommal rendszeresen ellátogatnak hozzánk és környezetvédelmi szemléletformálással próbálkoznak, tavaszi szemétgyűjtést terveznek a telepeken, illetve az egészséges életmód témaköréhez kapcsolódva a Sólyom telepi focipálya kialakítását tervezik. A csoport Budapest Roma community support group néven kíván tevékenykedni a jövőben és nagyon lelkesek.

 

Az általuk elkezdett tavaszi nagytakarítást a helyi CKÖ tagjai szervezésében a telepen élő gyerekek több napon át folytatták.

 

Fürjesné Erzsébet, szociális munkás, Sajókaza

 

2011. március-április


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Országos Cigány Szavalóverseny 2011. Taksony

Lázi Mónika, a Sajókazai Dr. Ámbédkar Iskola diákja I. helyezett lett, az Országos Cigány Szavalóversenyen. Gratulálunk neki.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Újjászületés a földeken!

Megszületünk, küzdünk, meghalunk, és újjászületünk! Ez –úgy gondolom- mindenkire igaz, ám a Sajókazán élő cigány emberekre többszörösen is!

 

A küzdés korszakában vagyunk, a szociális földprogram fázisában. Minden kezdet nehéz, így volt ez nálunk is. Mégis megérte a sok erőfeszítés, küzdés, egyeztetés, mert látni a kertekben már zöldellő, virágzó növényeket és látni a hálát az emberek szemében!

 

A lakosoknak nem kis erőfeszítésébe került, hogy a letaposott, beton keménységű földdarabokat vetésre alkalmassá tegyék. Ezek a területek évekig parlagon hevertek, tele szeméttel. Akarták, megcsinálták! Néhol csak pár négyzetméternyi ez a terület, de az óvás, a „saját kert” érzése jól fellelhető, hiszen ezt a kis részt is lekerítették pacsitokkal.

 

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat jóvoltából 196 család részesülhetett alapvető vetőmagokból és vetőburgonyából. A már kialakított kertekben szépen kibújtak a vetőmagok, gyönyörűen növekednek, bár az időjárás szélsőségei miatt (hirtelen hideg, nagy hőség) sok helyen sárgulni kezdtek a már kikelt növények. Ez a jelenség az asszonyoknak egy kicsit kedvét szegte, de a biztatás, a jó szó megtette hatását.

 

Úgy gondolom, hogy az a bizalom, amit a Sajókazai cigány embereknek -mi szociális munkások- megelőlegeztünk a Szociális Földprogramban, nem veszett kárba. Ezek az emberek tenni akartak, és bizonyították, hogy méltóak a beléjük vetett hitre.

 

Ezúton is köszönjük a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnak, hogy lehetővé tették 196 család megélhetésének segítségét.

 

Málik Andrásné, szociális munkás, Sajókaza

 

2011. május-június

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Asztali nézet